Alicja Haraśna – Kayzer

ALICJA HARAŚNA – KAYZER

Z zawodu lekarz, absolwentka Akademii Medycznej Wydziału Lekarskiego w Łodzi, stąd też wywodzą się jej korzenie. Na ścieżce kariery zawodowej zapisała się jako lekarz chirurg, urolog, specjalista balneoklimatologii i medycyny fizykalnej, również wykładowca akademicki i Naczelny Lekarz Uzdrowiskowy województwa warmińsko – mazurskiego.
Już w szkole średniej (L. O. o profilu plastycznym) powstały pierwsze wiersze, pierwsze prace plastyczne; była uczestnikiem i laureatem konkursów recytatorskich oraz olimpiad polonistycznych.
W trakcie studiów przez pewien czas grała na deskach teatru STS (Studencki Teatr Satyry “Cytryna” ), w Łodzi. W jednym z klubów studenckich w Łodzi, tuż po zakończeniu studiów, odbył się pierwszy wieczór jej poezji. Zamieszkiwała i pracowała w różnych miejscach Polski, największy wpływ jednak na pogłębienie jej artyzmu wywarły kontakty, jakie nawiązała mieszkając w Kazimierzu Dolnym. Wówczas prezentowała część swojej twórczości u Pani Profesor Marii Szyszkowskiej, na spotkaniach tzw. Don Kichotów, stowarzyszeniu ludzi mających pozazawodowe pasje. Poezja jej spotkała się już wówczas z dużym zainteresowaniem i uznaniem obecnych tam redaktorów. Pasjonując się poza medycyną tradycyjną – także medycyną holistyczną, bioenergią oraz medycyną wielu krajów – chińską, tybetańską, hinduską i całego Dalekiego Wschodu gruntowała swoją wiedzę w tym zakresie w Instytucie Psychotroniki w Warszawie. Na prośbę Pani prof. Marii Szyszkowskiej, zainteresowanej również medycyną holistyczną- została z Panią Profesor współautorem jej książki “O braku Wolności Światopoglądowej w Polsce”. Jest w tej książce autorem rozdziału TOLERANCJA W MEDYCYNIE. Ponadto w czasach pracy na Urologii w Oddziale Pana Profesora Ludwika MAZURKA była autorem wielu prac naukowych i badawczych, a także paru dykteryjek pod redakcją Pana Profesora Ludwika Mazurka p.t. “Urologia Polska w anegdocie”.
W październiku 2013 jej dotychczasowa poezja została zebrana i wydana w tomiku “Pędzlem i piórem życie malowane” i zaprezentowana na wieczorze poetyckim w Piwnicy Poetów w Bartoszycach.(2013).
Wznowienie Wydania (WYDANIE II) wraz z obrazami autorstwa poetki miało miejsce pod koniec grudnia 2017. Od pierwszego wydania do tej chwili powstało ok. 40-50 nowych mgnień poetyckich, które zostaną zamieszczone w następnym, nowym tomiku.
Od 2012 maluje także obrazy olejne i czasem rzeźbi płaskorzeźby w drewnie lipowym. Na Plenerze Literackim w Kazimierzu Dolnym, w turnieju jednego wiersza p. t. “MARZYĆ NA RYNKU W KAZIMIERZU” zdobyła za swój wiersz pierwsze miejsce.
W Międzywodziu w 2018 za wiersz ‘BRYZA” uzyskała II miejsce. Część jej poezji zamieszczona została w Antologii “Nadmorskie Spotkania Literackie” 2018 i 2019 r, oraz w Gazecie Kołobrzeskiej, tudzież w Oficynie Stowarzyszenia Kołobrzeskich Poetów 2018.
W maju b. r. została nominowana do nagrody i tytułu Kołobrzeskiego Pegaza Kultury (w kategorii “Twórca Kultury”). Należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich, do Kołobrzeskiego Stowarzyszenia Poetów, do Unii Polskich Pisarzy Lekarzy.

Moje wiersze