Sprawozdanie z Ogólnopolskiego Pleneru Literacko-Teatralnego
w Kazimierzu Dolnym 2022
2 października 2022 r. (niedziela)
W tym dniu dojechali wszyscy uczestnicy tegoż Pleneru. Kilku z nas przyjechało własnymi samochodami, które zaparkowaliśmy przy willi „ Monika”, w której zamieszkaliśmy w czasie pobytu w tym mieście.
Kazimierz powitał nas piękną pogodą.
Spotkanie rozpoczęło się wspólnym popołudniowym obiadem. Pani Barbara Jedlecka powitała wszystkich przybyłych gości i przedstawiła szczegółowy plan pobytu. Jeszcze przed zachodem słońca udaliśmy się do centrum miasteczka, by poznać jego jesienne uroki. Niektórzy przyjechali do Kazimierza po raz pierwszy. Zrobiliśmy wiele zdjęć i zauroczeni wzgórzami tego miasteczka w barwach wczesnej jesieni oraz jego artystycznym klimatem, zrozumieliśmy, dlaczego spotykamy się w tym pięknym zakątku Polski. Mimo podróżnego zmęczenia, spotkaliśmy się wieczorem w jadalni i poznaliśmy szczegółowe plany następnego dnia.
3 października 2022 r. (poniedziałek)
Czas wypełniony po brzegi. Zajęcia z profesorem Stanisławem Górką dla nas poetów, często znajdujących się w sytuacji, kiedy musimy zaprezentować naszą twórczość publicznie, są dla nas bezcenne. To wspaniała edukacja z zakresu emisji głosu. Poeci uwielbiają te zajęcia i sposób prowadzenia. Cenimy wskazówki prowadzącego, jego rady, nauki i praktyczne ćwiczenia z zakresu emisji głosu. W imieniu całej grupy poetka z Kępna – Jadwiga Miesiąc podziękowała panu profesorowi za to, że w nawale zajęć znalazł dla nas czas i dzielił się z nami doświadczeniami i sercem. Wieczorem, w interpretacji profesora, usłyszeliśmy nasze wybrane wiersze.
Po obiedzie wyjechaliśmy samochodami do Nałęczowa. We własnym domu pod Nałęczowem przyjęła nas pani profesor Maria Szyszkowska wraz z mężem Janem Stępniem. Miejsce spotkania – niezwykłe. Dom pełen pamiątek, rzeźb, obrazów, książek, wyjątkowych rzeczy. Zauroczenie i podziw tym miejscem był wyjatkowy. Królowała NATURA.
Zauroczenie osobą pani profesor. Z ogromną uwagą wysłuchaliśmy jej wykładu na temat: Poeci w dobie globalizacji. Wywiązała się ciekawa dyskusja. Były różne głosy, różne wypowiedzi. Czytaliśmy nasze wiersze, a pani Małgorzata Siemieniec z Kielc zaśpiewała kilka piosenek, które spodobały się pani profesor. Domownicy uraczyli nas smacznym ciastem, serdecznością i niezwykle ciepłymi słowami.
04 października 2022 r. (wtorek)
W Muzeum „Kuncewiczówka” odbyło się spotkanie z poezją Stanisława Nyczaja, który zmarł 1 kwietnia tego roku. Stanisław Nyczaj był wieloletnim komisarzem Nadmorskich Spotkań Literackich w Kołobrzegu, częstym gościem imprez organizowanych przez SAP w Kołobrzegu. Spotkanie to prowadziła kępińska poetka – Jadwiga Miesiąc. Wspominaliśmy poetę, czytaliśmy jego wiersze i słuchaliśmy piosenek w wykonaniu Małgorzaty Siemieniec. Po zakończeniu spotkania zrobiliśmy wspólne zdjęcia.
05 października 2022 r. (środa)
W czasie spotkania w Bibliotece Publicznej czytaliśmy wiersze o miłości, pojętej szeroko pod nazwą „Miłość niejedno ma imię”. Zajęcia prowadził znany wszystkim literat – Henryk Kamiński. Najpiękniejsze piosenki o miłości wyśpiewała nam Małgosia. Na pożegnanie wszyscy zaśpiewaliśmy „Barkę”.
Wieczorem – jeszcze pożegnalna kolacja – niektórzy już musieli wracać do domu.
6 października 2022 r. (czwartek)
Jeszcze wspólne śniadanie. Integracyjne rozmowy. Wymiana książek. Rozmowa o funkcji poezji w naszych środowiskach. I oczywiście pożegnania, wymiana adresów. Konkurs jednego wiersza będzie rozstrzygnięty w Kołobrzegu.
Plener Literacko-Teatralny w Kazimierzu był ważnym momentem w życiu członków SAP w Kołobrzegu. Poznaliśmy się bliżej, przyjechaliśmy bowiem z różnych stron Polski. Zawiązały się nowe przyjaźnie. Wielu z nas wolny czas poświęciło na zwiedzanie miasta i jego ciekawych zabytków. Wycieczka po mieście meleksem z przewodnikiem pozwoliła nam poznać najbardziej urokliwe miejsca tego miasta, historię, przeszłość tę piękną i tę tragiczną.
Warto tu wracać.
Recenzja pióra Jadwigi Miesiąc, członka SAP Kołobrzeg, poetki z Kępna