Poezja Piotr Bednarski Kołobrzeg

Piotr Bednarski. Zasłużony dla miasta Kołobrzegu

Zarząd Stowarzyszenia Autorów Polskich oddział Kołobrzeg, złożył wniosek o nadanie Piotrowi Bednarskiemu tytułu „Zasłużony dla Miasta Kołobrzegu”. Samorząd Miasta Kołobrzeg rozpoczął procedurę nadania, która spotkała się z pozytywną opinią Kapituły ds. nadawania tytułów.

Wniosek poparła Rada Miasta Kołobrzeg. Radni zagłosowali jednogłośnie: 21 rajców było “za”.
Wszyscy bez wyjątku w większym lub mniejszym stopniu porażeni jesteśmy poezją od najwcześniejszych lat dzieciństwa. I tu postawić można sobie pytanie – po co nam poezja. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, bowiem każdy z nas, a szczególnie poeci, zachowują odpowiedź na swój niejako ściśle prywatny użytek i zamykają sferze intymnych doznań i przeżyć. W tym miejscu obrazując odpowiedź można przytoczyć wiersz Leopolda Staffa: Ars Poetica ”I niech wiersz, co strun się toczy, będzie, przybrawszy rytm i dźwięki, tak jasny, jak spojrzenie w oczy, i prosty, jak podanie ręki”.

Pan Piotr Bednarski to nestor kołobrzeskich poetów, literat, człowiek morza, wrażliwy na piękno i ludzkie sprawy. Zakochany w Kołobrzegu od lat 60, tu się osiedlił, tutaj pracował, tutaj uprawiał swoją niepowtarzalną twórczość literacką, gdzie w poezji prezentował tzw. lirykę „Lirykę Naszych Dni”.
Jego prace tłumaczono na wiele języków, zyskał uznanie w kraju i za granicą. W swoich książkach dostrzegał trud pracy ludzi na morzu, nawiązywał do tej ważnej w Kołobrzegu tematyki, ale nie tylko. “Kołobrzeski Pegaz Kultury” to nagroda starosty kołobrzeskiego, co roku przyznawana osobom lub organizacjom za wyróżniającą się działalność kulturalną na rzecz powiatu kołobrzeskiego. W maju 2018 r taką statuetkę w kategorii Twórca Kultury otrzymał Piotr Bednarski, kołobrzeski pisarz i poeta. Piotr Bednarski urodził się w Oryszkowcach na Podolu. Dzieciństwo spędził w ZSRR. W dorosłym życiu był rybakiem dalekomorskim także marynarzem. Wydał siedem tomików poezji w tym przepiękny tomik poezji „Liryka Naszych Dni”, dwie powieści „Lancelot” i „Parcifal”, pięć zbiorów opowiadań i bajek. Wiele utworów Piotra Bednarskiego otrzymało znaczące wyróżnienia np. nagroda im. J. Conrada za tom opowiadań „Czarcie nasienie”, 1978, a za powieść „Błękitne śniegi”, otrzymał nagrodę Fundacji Kultury w 1996. Powieść została zaadoptowana na widowisko telewizyjne przez Izabelę Cywińską. Powieść „Błękitne Śniegi” przetłumaczono na języki francuski, włoski, niemiecki i portugalski.

Opracował Marian Jedlecki